среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z PCV na plot i furtę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień skał na ogrodzenia PVC na plot i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas wielorakie tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też ciąć na sześciany o regularnych kształtach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z plastiku stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na plot Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i plotki z Winylu na plot i bramę sztachetowa unosi się z kamieni przeróżnego kształtu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałków o nieregularnych zarysach, należy je właściwie dobierać tzn. tak, aby postać każdego następnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie plastykowe z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają również mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, ażeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий