пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów mocno nie uwydatni linii trawy względnie kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Nadzwyczaj duże, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby zasłania sąsiadujące domy i ulice. Aby otworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze roślinne ogrodzenie było bardzo rosłe a przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z brzostu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu. Należy pamiętać także, że gdy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie będzie dosyć utrudnione.

Nic właściwie nie zaznaczy projektu trawnika lub rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty czasami nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wskazanych miejscach, niewielkie drzewa potrafią utrzymać kwieciste zaplecze w wyznaczonym miejscu ewentualnie zastawią gołe wycinki gleby. Schludnie uformowany nieduży żywopłot sam zresztą robi za ozdobę ogródka. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych zaułkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na konfitury.

Niewysokie albo rosłe roślinne ploty wolno uzyskać z odmian iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy mogą być znacznie bardziej kosztowne aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis zwyczajny. Często szeroko się rozrasta a także trzeba go przycinać, toż jego klasę Cis można pościć bez pomocy.Będzie ekspresowo kiełkował oraz zachowa filarowy zarys.

Gdyby wasz zakamarek jest nader ciemny, wskazane jest aby zielony plot rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektórego z cienioznośnych wariantów maja przemiany o jasnych względnie tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr szablonowy Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w największym stopniu dosadne w słońcu, lecz nawet w chłodu korona drzewa pozostają wystarczająco jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий