понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot albo żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, niemniej częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Najczęściej takie sztacheta PVC z Jelcza-Laskowice stawia się w nasłonecznionych elementach, gdzie szybko rosną i mocno gęstnieją. Sporo szyku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek względnie kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazy, a ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja oraz uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki które są w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju same wzrastają, nierzadko także bujnie rozkwitają, jednak potrzebują również dużo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe sztachety z plastyku z Namysłowa zdołają być niesłychanie smukłe, aczkolwiek wypada je cyklicznie zmniejszać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie wyznacza się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ładnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety plastykowe z Jarosława stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe plot było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий